O taxi v Praze

Jak jezdit taxi levně

„Taxi Praha“ je pro mnoho lidí synonymem předražování jízdného. Pomocí kalkulačky ceny taxi si můžete předem ověřit, kolik budete přibližně platit a nenechat se okrást. Přitom můžete porovnat tarify jednotlivých provozovatlů taxislužby.

Doporučujeme nezastavovat vůz taxi na ulici. Při objednání po telefonu přes dispečink neplatíte žádnou přirážku, naopak jízdné je obvykle menší. Objednávka taxi přes telefon má také tu výhodu, že vůz lze snadněji dohledat. Nemusí jít jen o nepoctivého taxikáře, ale pokud si ve voze zapomenete třeba notebook, je docela velká šance, že ho dostanete zpátky.

Většina vozů taxi v Praze je dnes vybavena GPS navigací, takže pokud máte podezření, že vás taxikář chce „povozit,“ trvejte na jízdě podle navigace.

Každé taxi musí mít povinně ceník - vylepen na dveřích a viditelně uvnitř vozu. I když tarify na ulici jsou zpravidla ty maximální dovolené.

Ceníky taxislužeb můžete jednoduše porovnat na jedné stránce.

Maximální ceny taxi v Praze

Maximální sazby
Nástupní sazbaCena za kilometrMinuta čekání
40 Kč28 Kč6 Kč

Maximální ceny pražského taxi určuje magistrát. V současnosti to je 28 Kč/km, 40 Kč nástupní sazba a 6 Kč za minutu čekání. Cena jízdného mimo území hl. m. Prahy není nijak limitována.

Taxikář je povinen vydat účet vytištěný z taxametru, který vám pomůže při případné reklamaci. Je ale dobré si také poznamenat registrační číslo (SPZ) vozidla a evidenční číslo taxi, protože údaje na stvrzence mohou být falešné.

Na stanovištích označených „Taxi Fair place“ smějí stát pouze vozy několika provozovatelů taxislužby, u kterých pražský magistrát garantuje dodržování maximálních cen. Vybírání těchto provozovatelů je dosti kontroverzním tématem.

Je to možnost, jak minimalizovat riziko předražení jízdného, ale levné taxi tam nehledejte.

Příležitostná osobní silniční doprava

Někteří dopravci obcházejí předpisy ohledně taxislužby provozováním tzv. smluvní přepravy.

Její maximální ceny nejsou nijak určeny. Vůz nesmí být způsobem zaměnitelným s vozidly taxislužby, zejména pak žlutou střešní svítilnou s černým nápisem TAXI. Ve vozidle nesmí být taxametr a zákazník za přepravu neplatí přímo řidiči vozidla. Realita je ovšem často jiná.

Při pravidelných jízdách lze použitím tohoto druhu přepravy ušetřit, ale pokud nasednete do vozu co trochu podobá taxi na ulici, riskujete problémy. Reklamace bývá obtížná.


Doufáme, že Vám www.cenytaxi.cz pomohou vybrat levné taxi pro cestu po Praze, které bude vyhovovat právě Vám. Ať už zvolíte jakékoliv, přejeme příjemnou cestu.